Event Preview: Maryland Preseason All-State II


Jamie Naill Jr
Maryland Scouting Director

Follow @PBRMaryland 
Facebook
 & Instagram

Over 100 players from across the Old Line State, Delaware, Virginia and Pennsylvania are set to participate in tomorrow's Preseason All-State II event at the D-Bat facility in Gaithersburg, MD. All players will be put through a pro-style workout and receive a PBR profile, picture, edited video and verified stats by our PBR Maryland and Mid-Atlantic staff. Players will also receive TrackMan and Blast data which will be uploaded to their profiles. Below you will find the address, schedule and rosters for the event.

 

Location

D-Bat Gaithersburg
8777 Snouffer School Rd. 
Gaithersburg, MD 20879

 

Schedule 

*Group 1 - (Position Player Only (non-catchers)
*Group 2 - (Catchers / Two Way)
*Group 3 - Pitcher Only

11:30 - Group 1 
11:50 - Stretch / Get Loose 
12:00 - Workout (Run / Defense / Hit)
2:15 - Group 2 Registration
2:30 - Group 1 Workout Ends, depart
2:45 - Group 2 Stretch
3:00 - Group 2 Workout (Hit / Run / Defense)
5:30 - Bullpens Begin (Catchers Stay for bullpen receiving video)
6:15 - Group 3 Registration
7:30 - Event End

 

ROSTER

NAME HIGH SCHOOL CLASS POS. COMMITMENT
Nathan Arterbridge St. George's Tech (DE) 2024 C  
Sam Atkinson Boonsboro 2024 C  
Jakob Bailey Brunswick 2024 1B  
Christopher Beatty Jr. Arundel 2022 RHP Messiah College
Kameron Becker Winters Mill 2023 SS  
Sammy Berman Walt Whitman 2025 3B  
John Blanco Mercersburg Academy 2023 SS  
Taylor Blevins Havre de Grace 2024 C  
Dustin Blue Easton 2026 SS  
Davin Bovell Bishop McNamara 2023 OF  
Eric Braica Stephen Decatur 2024 3B  
Damon Breland South Hagerstown 2024 SS  
Dallas Brooks John Carroll 2025 C Maryland
Carson Brown Easton 2023 1B  
Ethan Carboni Walt Whitman 2024 2B  
Casey Carpenter John Carroll 2025 3B  
Carlos Carvallo Potomac 2022 OF  
Landon Castor Glenelg 2023 RHP  
Hunter Chambers Dover (DE) 2024 RHP  
Cooper Charkatz Bullis 2024 OF  
Jack Coughlin Marriotts Ridge 2024 3B  
Zach Davidson Crofton 2024 C  
Sean Deaner Aberdeen 2022 1B  
Eli DeRossi-Cytron Urbana 2024 RHP  
Fredy Diaz Jr. Middletown 2024 SS  
Clayton Dorsey Westminster 2024 SS  
Brian Fleming Cape Henlopen 2024 OF  
Ben Flood Saint Johns Catholic Prep 2024 C  
Braeden Ford South River 2023 C  
Lion Gardiner Walt Whitman 2023 RHP  
Brock Grow St. Michaels 2026 2B  
Marc Harrison, Jr. CH Flowers 2024 OF  
Wyatt Hellens Sussex Central (DE) 2023 3B  
Logan Helser Clear Spring 2023 1B  
Bryce Hendricks Delmar (DE) 2023 OF  
Miguel Herb Caravel Academy (DE) 2024 C  
Daniel Hesson Colonel Richardson 2024 LHP  
Thor Hildebrand North County 2023 3B  
Anthony Hooks Jr Lake Forest 2025 2B  
Ethan Hopkins Broadneck 2025 OF  
Logan Janney Urbana 2023 OF  
Gage Joseph Cape Henlopen (DE) 2024 OF  
Michael Brogno Jr. Mount Hebron 2024 SS  
Jackson Kelley Glenelg 2023 RHP  
Ethan Keppler Queen Anne's 2025 3B  
Owen Knerr Stephen Decatur 2023 3B  
A.J. Kolb Stephen Decatur 2024 2B  
Christopher Lanzilotta John Carroll 2023 1B  
Drew Levine St. Andrew's Episcopal 2023 OF  
Reed Linzey Delmar (DE) 2023 RHP  
Tyler Little Tuscarora 2023 OF  
Massimo Liuzzo Walt Whitman 2023 OF  
Frederic Malek Landon 2025 SS  
Trey Martini Undecided 2026 SS  
Gavin McIntyre Washington 2023 LHP  
Ryan McLaughlin Stephen Decatur 2023 SS  
Bryce Mitchell Damascus 2024 SS  
Colby Moran Middletown 2023 2B  
Ethan Murley Walt Whitman 2024 RHP  
Joey Nicholson Middletown 2024 OF  
Adam Niman Bethesda-CC 2024 OF  
Henry Ortiz North Hagerstown 2024 RHP  
Juan Parrau III Seneca Valley 2024 C  
Cody Paul Walt Whitman 2023 1B  
Ryan Peacock Winters Mill 2022 2B Frederick CC
Ryan Perry Calvert Hall 2023 SS  
Nicolas Piermarini Gonzaga College 2024 OF  
Preston Porter Seneca Valley 2024 SS  
Bryson Prietz Century 2022 RHP  
Andrew Purcell Urbana 2023 C  
Will Rhine John Carroll 2025 SS Maryland
Miller Ricker Severna Park 2025 SS  
Luke Rivera Urbana 2023 OF  
Rhett Robbins Lake Forest (DE) 2024 1B  
Joaquin Rodriguez-Costa Sussex Central (DE) 2025 1B  
Nathan Rosner Landon 2023 LHP  
Jacob Ruiz Archbishop Spalding 2025 SS  
Jacob Salebe Damascus 2024 C  
Griffin Shirk John Carroll 2023 1B  
Ben Shutt John Carroll 2024 RHP  
Garrett Smith Sherwood 2024 RHP  
Riley Smith Urbana 2023 OF  
Christian Spoone Chesapeake-AA 2025 RHP  
Dillon Stoltzfus Archbishop Spalding 2025 OF  
Zachary Stolze Loyola-Blakefield 2023 3B  
Kyle Tatelbaum Bethesda-CC 2023 C  
Isaac Terhune Cape Henlopen (DE) 2024 C  
Brady Thompson Caravel Academy (DE) 2025 LHP  
Mike Toomey Sussex Central 2026 1B  
Nicholas Torres Damascus 2024 C  
Jonathan Tyndall Lake Forest (DE) 2024 SS  
Miguel Weaverling North Caroline 2023 OF  
Layton Wenk Urbana 2023 OF  
Ayden Wescott Bishop McNamara 2023 RHP  
Aidan West Long Reach 2025 SS North Carolina State
Connor Wheeler St. Michaels 2026 OF  
Dominic Wilder Arundel 2024 OF  
Cole Williams Wheaton 2023 RHP  
Mark Windle Boys Latin 2025 3B  
Traise Woolford Kent Island 2025 LHP  
Brandon Yoder Dover (DE) 2024 3B  
Dyllon Zachry-Nance Havre de Grace 2024 OF  
Nolan Zenkewicz Mount Saint Joseph 2024 3B  
Anthony Zinzi Clarksburg 2024 C