Who To Watch At The PBR Ohio Spring Classic - 4/8/21 at Austintown-Fitch High School


Dylan Hefflinger and PBR Ohio Staff
PBR Ohio Editor in Chief/NW Scout

Follow on Twitter- @PrepBaseballOH
Follow on Twitter- @PBROhioScout
Follow on Instagram- @pbrohio

Who To Watch At The PBR Ohio Spring Classic - 4/8/21 at Austintown-Fitch High School

*** Rosters Are Below***

Austintown Fitch

Name State School Class Position Commitment
Jake Corll OH Austintown Fitch 2022
-
Eddie DiFlorio OH Austintown Fitch 2021
-
Derek Franken OH Austintown Fitch 2021
-
Jack Knight OH Austintown Fitch 2023
-
Larry Lagulli OH Austintown Fitch 2021
-
Christian Latone OH Austintown Fitch 2023
-
Jake Lawrence OH Austintown Fitch 2021
-
Ross Linert OH Austintown Fitch 2021
-
Tyler Lintner OH Austintown Fitch 2023
-
Kaison Lipka OH Austintown Fitch 2023
-
Josh Loew OH Austintown Fitch 2022
-
Chase Lombard OH Austintown Fitch 2023
-
Chris Mendez OH Austintown Fitch 2023
-
Michael Palmer OH Austintown Fitch 2023
-
Brandon Popio OH Austintown Fitch 2022
-
Derek Porter OH Austintown Fitch 2021
-
Frank Pugliese OH Austintown Fitch 2023
-
Joe Roth OH Austintown Fitch 2022
-
Joseph Roth OH Austintown Fitch 2022 RHP -
Mike Sciortino OH Austintown Fitch 2022 2B -
Vinnie Sciortino OH Austintown Fitch 2021
-
Alarik Sierra OH Austintown Fitch 2021
-
Brandon Stephenson OH Austintown Fitch 2022
-
Aiden Webb OH Austintown Fitch 2022
-

Benedictine

Name State School Class Position Commitment
Max Bouffard OH St. Benedict's 2021
-
Dominic Clementi OH St. Benedict's 2021
-
Cole Ericsson OH St. Benedict's 2023
-
Kevin Finucan OH St. Benedict's 2021
-
Dominin Giuliano OH St. Benedict's 2023
-
John Hannan OH St. Benedict's 2023
-
Keith Lazare OH St. Benedict's 2021
-
Bob Martello OH St. Benedict's 2022
-
Michael Pelc OH St. Benedict's 2023
-
Alex Roginski OH St. Benedict's 2023
-
Ronnie Schultz OH Benedictine 2021 OF -
AJ Slemc OH St. Benedict's 2023
-
Dawson Williams OH Benedictine 2023 SS -
Max Young OH St. Benedict's 2022
-

Canfield

Name State School Class Position Commitment
Jameson Beck OH Canfield 2023
-
Landon Beidelschies OH Canfield 2022 LHP Army
Colin Burdette OH Canfield 2022
-
Drew Carrocce OH Canfield 2022
-
Logan Cayavec OH Canfield 2023
-
Jack Davis OH Canfield 2023
-
Gianni Gaetano OH Canfield 2021 OF -
Jake Grdic OH Canfield 2022 RHP -
A.J. Havrilla OH Canfield 2023 3B -
Luke Holland OH Canfield 2021
-
Alex Iannizzaro OH Canfield 2021
-
Josh Juliano OH Canfield 2022
-
Broc Lowry OH Canfield 2023
-
Vinnie Machuga OH Canfield 2021
-
Dominic Magliocca OH Canfield 2021 SS Miami (OH)
Connor Miller OH Canfield 2023
-
Michael Patellis OH Canfield 2024 C -
Ryan Petro OH Canfield 2022 RHP -
Ethan Prout OH Canfield 2023 2B -
Chris Sammarone OH Canfield 2021 RHP -
Jake Schneider OH Canfield 2024 LHP -
Nate Shaw OH Canfield 2022 RHP Wright State
Ben Slanker OH Canfield 2023 OF -
Toby Smith OH Canfield 2022 RHP -
Steve Zordich OH Canfield 2021
-

Elyria

Name State School Class Position Commitment
Hunter Cahl OH Elyria 2022 2B -
Nicolas Chernitsky OH Elyria 2023 RHP -
Tommy Dillinger OH Elyria 2021 C -
Christian Dobies OH Elyria 2022 LHP -
Scott Edgell OH Elyria 2022
-
John Freeman OH Elyria 2022 OF -
Kaden Gunselman OH Elyria 2023 RHP -
Jacob Holmberg OH Elyria 2023
-
Jordan Holmberg OH Elyria 2022 OF -
Ryan Klotz OH Elyria 2023
-
Ryan Kowalski OH Elyria 2022 RHP -
Jordan Lamb OH Elyria 2022 OF -
Stephen Larkins OH Elyria 2021
-
Derek Lopez OH Elyria 2021
-
Isaac Ramos OH Elyria 2024
-
Malikye Robinson OH Elyria 2022
-
Nick Schuster OH Elyria 2022 LHP -
Nickolas Schuster OH Elyria 2022 LHP -
Neeko Spicer OH Elyria 2024
-
Devin Suggs OH Elyria 2021
-
Jacob Szabo OH Elyria 2021 1B -
Jake Szabo OH Elyria 2021
-
Nate Taylor OH Elyria 2022 SS -

Firestone

Name State School Class Position Commitment
Howard Anderson OH Firestone 2022
-
Augie Carpenter OH Firestone 2021
-
Jack Core OH Firestone 2023
-
Abe Corn OH Firestone 2022
-
Caleb Garchar OH Firestone 2021 C -
John Grass OH Firestone 2023
-
Devin Jameson OH Firestone 2022
-
Ethan Liming OH Firestone 2023
-
Vince Lucas OH Firestone 2022
-
Clay Peets OH Firestone 2021
-
Howie Ryder OH Firestone 2022 RHP -
Russell Smith OH Firestone 2021
-
Nathan Strub OH Firestone 2022
-
Kouta Tabata OH Firestone 2021
-
Alex Wagner OH Firestone 2021
-
Sam Williams OH Firestone 2021
-

Howland

*** We did not receive full roster, below is who is in our system.

Name State School Class Position Commitment
Braden Gebhardt OH Howland 2022 LHP -
Timothy Jones OH Howland High School 2021 3B -
Anthony Massucci OH Howland 2022
-
Joshua McCleery OH Howland 2021 OF California University (PA

NDCL

Name State School Class Position Commitment
Anthony Clark OH NDCL 2022
-
Phillip Davidson OH NDCL 2023 SS -
Ashton Gotham OH NDCL 2022 C -
Matt Hoffman OH NDCL 2023
-
Ethan Kotnik OH NDCL 2021
-
Jon Maley OH NDCL 2022
-
William Mann OH NDCL 2021 OF -
Ethan Martin OH NDCL 2024 RHP -
Ryan Moskal OH NDCL 2022 LHP -
Tyler Newton OH NDCL 2024 3B -
Noah Rogers OH NDCL 2023
-
Samuel Slodic OH NDCL 2022 SS -
Gianni Spetic OH NDCL 2023 OF -
Aaron Tate OH NDCL 2023
-
Cole Trusso OH NDCL 2023
-
Ryan Turek OH NDCL 2022 1B -
Andrew Webb OH NDCL 2022
-

Newton Falls

Name State School Class Position Commitment
Shayne Battison OH Newton Falls 2021
-
Julian Cunningham OH Newton Falls 2021
-
Jordan Dowling OH Newton Falls 2022
-
Owen Gazda OH Newton Falls 2024
-
Holden Hanzel OH Newton Falls 2023
-
Josh Honeycutt OH Newton Falls 2021
-
Carter Hufford OH Newton Falls 2021
-
Cameron Hunt OH Newton Falls 2023
-
Ian King OH Newton Falls 2021
-
Blayne Mann OH Newton Falls 2021
-
Christian McCabe OH Newton Falls 2021
-
Alex Pennington OH Newton Falls 2023
-
Carter Rapczak OH Newton Falls 2024
-
Nick Rapczak OH Newton Falls 2022
-
Thane Sidwell OH Newton Falls 2023
-
Jacob Sipka OH Newton Falls 2023
-
 

_______________________________________________________________________________________

The 2021 PBR Ohio High School Spring Classics Schedule

*****Below you will see each of the matchups*****

April 3rd at Frank Robinson Field

Time
Team 1
Team 2
11:00 AM Centerville LaSalle
2:00 PM
Roger Bacon
Indian Hills
5:00 PM
Badin
Dublin Jerome

April 8th at Austintown Fitch High School

***** This a week long tournament hosted at Canfield and Austintown-Fitch High School. The last day, Thursday April 8th's matchups are not set until the day before, but the teams below are who will be included.

Time
Team 1
Team 2
10:00 PM Canfield
Austintown-Fitch
1:00 PM
Akron Firestone
Cleveland Benedictine
4:00 PM
Howland
Elyria
7:00 PM Newton Falls
NDCL

April 10th at Defiance High School

Time
Team 1
Team 2
10:30 PM Toledo St. Johns
Springboro
1:00 PM
Centerville
 Dublin Coffman
3:30 PM
Defiance
Olentangy Berlin
6:00 PM Perrysburg Dublin Jerome

April 16th at Chillicothe

Time
Team 1
Team 2
5:00 PM Bishop Watterson
 West Jefferson
7:30 PM Dublin Coffman
Olentangy Orange

April 17th at Chillicothe

Time
Team 1
Team 2
10:00 AM Centerville
Olentangy
12:30 PM
CHCA
Lakota East
3:00 PM
Springboro
Brecksville-Broadview Heights
5:30 PM Lakota East
 Belpre
8:00 PM Cincinnati Country Day  Waverly

April 17th at Oregon Clay High School

 
Time
Team 1
Team 2
10:30 AM Sylvania Northview
 Toledo St. Francis de Sales
1:00 PM
Elmwood
Elyria Catholic
3:30 PM
Anthony Wayne
Toledo St. John's Jesuit
6:00 PM  Clay  Medina

April 24th at Defiance High School

Time
Team 1
Team 2
10:30 AM  Antwerp
 Lincolnview
1:00 PM
Defiance
 Stow-Munroe Falls
3:30 PM
 Liberty-Benton
Sandusky Perkins
6:00 PM
 Lima Bath
Norwalk

April 24th at Chillicothe

Time
Team 1
Team 2
10:00 AM Dublin Jerome
St. Xavier
12:30 PM  St. Francis DeSales
Elder
3:00 PM Wheelersburg
Marietta
5:30 PM Olentangy Liberty Lancaster
8:00 PM Licking Valley  Jonathan Alder

April 24th at Massillon Jackson High School

Time
Team 1
Team 2
11:00 AM Massillon Jackson
 Wooster
2:00 PM
Amherst Steele
Mentor
5:00 PM
North Canton Hoover
Strongsville
8:00 PM Tallmadge Green

May 1st at Mercy Field

Time
Team 1
Team 2
10:30 AM Bryan
Bellevue
1:00 PM
Toledo St. Francis de Sales
Olentangy Berlin
3:30 PM
Montpelier
Delphos St. Johns
6:00 PM Toledo Central Catholic
Toledo Start

May 8th at Gilmour Academy

Time
Team 1
Team 2
11:00 AM Brunswick
St. Edward
1:30 PM
 Gilmour Academy
South Range
4:00 PM
Solon
 Chagrin Falls

2021 Jesuit Classic - May 8-9 at Walsh Jesuit

Saturday 
Time
Team 1
Team 2
11:00 AM St. Ignatius
Walsh Jesuit
2:00 PM
St. Xavier
St. John's Jesuit

Sunday
Time
Team 1
Team 2
11:00 AM TBD
Walsh Jesuit
11:00 AM
TBD
St. Ignatius

2020 OHSAA Season Recap

2019 OHSAA Season Recap

Recent Articles