2015 Elite Prospect Showcase Finalized Roster Released



By Greg Williams
PA Director of Scouting

The finalized roster and schedule for the 2015 Elite Prospect Showcase have been released. The schedule will involve players reporting in three waves. 

Those prospects that will only work out as position players will check in from 9:30am - 9:45am. Prospects that will work out as position players and also as a pitcher, along with all catchers will check in from 12:30pm - 12:45pm. Those prospects that will only participate as a pitcher will check in from 2:15pm - 2:30pm.

The address for Keystone State Baseball Academy is:

662 Ditz Drive
Manheim, PA 17545

COMPLETE SCHEDULE

  •   9:30-  9:45  Position Players Check-in
  • 10:00-10:30  Introductions / Stretching
  • 10:30-11:30  60-Yard Dash / Position Player Defensive Evaluations
  • 11:30-12:15  Position Player Live Batting Practice
  • 12:30-12:45  Two-way Players & Catchers Check-in
  • 12:45-  1:15  Two-way Player 60-Yard Dash
  •   1:15-  2:15  Two-way Player/Catcher Live Batting Practice
  •   2:15-  3:00  Two-way Player/Catcher Defensive Evaluations
  •   2:15-  2:30  Pitcher Onlys Check-in (prepare to begin bullpens at 3:00)
  •   3:00-  4:30  Bullpen Sessions
    + Pitcher onlys will be first group to throw bullpens, followed by two-way 
       players.
    + Catchers remain for the bullpen session to be evaluated catching pitchers.

FINALIZED ROSTER

NAME ST SCHOOL CLASS POS Check in Time
Colin Adams DE Caravel Academy 2017 C 12:30-12:45
Cameron Alvarez WV Jefferson 2016 OF 9:30-9:45
Nick Amey PA Emmaus 2017 OF 9:30-9:45
Sam Aslansan PA Springside Chestnut Hill 2019 C 12:30-12:45
Trent Baker PA Spring Grove 2018 OF 9:30-9:45
Seth Baldensperger PA Warren Area 2017 3B 9:30-9:45
James Balogh PA Pocono Mountain East 2018 RHP/OF 12:30-12:45
Brady Bash PA West Chester Henderson 2018 OF/RHP 12:30-12:45
Michael Beimel PA St. Marys Area 2017 C 12:30-12:45
Zach Boop PA Neshaminy 2017 RHP 2:15-2:30
Andrew Brady PA Avon Grove 2018 3B/RHP 12:30-12:45
Tracy Carr PA Dallastown Area 2018 OF 9:30-9:45
Christian Corado PA Hershey 2017 C 12:30-12:45
Nick Embleton PA East Pennsboro 2019 RHP/1B 12:30-12:45
Brett Foulke PA Notre Dame Green Pond 2017 OF 9:30-9:45
Christian Friberg PA State College Area 2017 LHP 2:15-2:30
Aidan Frye PA Springside Chestnut Hill 2018 RHP/3B 12:30-12:45
Devon Garner PA Daniel Boone 2017 OF 9:30-9:45
Ryan Giovenco PA Parkland 2017 RHP 2:15-2:30
Michael Haley PA Franklin Regional 2017 C/RHP 12:30-12:45
Eddie Hamman PA Mifflin County 2017 RHP/1B 12:30-12:45
Maxx Harpalani PA Pine-Richland 2017 OF/RHP 12:30-12:45
Kollin Henneman PA Big Spring 2019 C 12:30-12:45
Kyle Hess PA Donegal 2018 OF 9:30-9:45
Mitchel Hoon PA Cumberland Valley 2017 RHP/OF 12:30-12:45
Dale Houser PA Donegal 2018 MIF 9:30-9:45
Jacob Jones PA Neshaminy 2017 C 12:30-12:45
Brenden Kennedy PA York Catholic 2017 SS 9:30-9:45
Josh Kieffer PA Fox Chapel 2017 C 12:30-12:45
Jimmy Kingsbury PA Malvern Prep 2017 RHP 2:15-2:30
Zach Klapak PA Delaware Valley 2018 C/RHP 12:30-12:45
Kris Kremer PA Hershey 2017 SS 9:30-9:45
Joe LaFiora PA Neumann-Goretti 2018 1B/LHP 12:30-12:45
Nick Laman PA Hershey 2017 C 12:30-12:45
Jake Lebovitch NJ The Frisch School 2017 RHP 2:15-2:30
Will Lozinak PA Bishop Guilfoyle 2017 RHP 9:30-9:45
Nick Mancuso NJ Notre Dame 2017 3B 9:30-9:45
Evan Marushak PA Emmaus 2018 OF 9:30-9:45
Jared Matte PA Bishop McDevitt 2018 C 12:30-12:45
Ryan McSorley PA Lansdale Catholic 2017 3B/RHP 12:30-12:45
Anthony Michalski PA Mars Area 2018 SS 9:30-9:45
Ryan Miller PA Fleetwood Area 2018 3B/RHP 12:30-12:45
Jonathan Moldoff PA Westtown School 2018 3B/RHP 12:30-12:45
Ben Mongelluzzo PA Penn-Trafford 2018 OF/RHP 12:30-12:45
Frankie Montecalvo PA Bishop Guilfoyle 2017 OF 9:30-9:45
Nick Parker PA Dallastown Area 2018 RHP/MIF 12:30-12:45
Dominic Peroni PA Laurel Highlands 2016 3B 9:30-9:45
Tyler Peterson PA Hollidaysburg Area 2017 C 12:30-12:45
Connor Rakow PA Franklin Area 2019 OF/RHP 12:30-12:45
Joshua Rich PA Northeastern 2018 C 12;30-12:45
Blake Rohrbacher PA Trinity 2016 C 12:30-12:45
Travis Sankovich PA Laurel Highlands 2018 SS 9:30-9:45
Tommy Savastio PA Cedar Cliff 2017 1B 9:30-9:45
Tyler Schreiner PA Northwestern Lehigh 2017 OF 9:30-9:45
Nick Serafino PA Canon McMillan 2018 MIF 9:30-9:45
Daniel Shubert PA Springside Chestnut Hill 2017 1B 9:30-9:45
Brandon Smith PA Wilson Area 2018 1B 9:30-9:45
Chase Smith PA Central 2017 OF 9:30-9:45
Tyler Smith PA Seneca Valley 2017 SS/RHP 12:30-12:45
Dan Stauffer PA Elk County Catholic 2017 C 12:30-12:45
Paul Stowell PA Saint Joe's Prep 2018 RHP/MIF 12:30-12:45
Brett Swire PA Brandywine Heights 2017 SS 9:30-9:45
Drew Swire PA Brandywine Heights 2017 OF/LHP 12:30-12:45
Luke Trainer PA Conestoga Valley 2017 C 12:30-12:45
Michael Turconi PA Blackhawk 2018 MIF 9:30-9:45
Cameron Van Hoorebeke PA Episcopal Academy 2017 LHP/1B 12:30-12:45
Charlie Varriano PA Hempfield Area 2017 3B 9:30-9:45
Christopher Wallace PA Norwin 2018 RHP 2:15-2:30
Danny Williams PA Slippery Rock 2017 3B 9:30-9:45
Mike Winter PA Nativity BVM 2017 C 12:30-12:45
Kolby Wolf PA Riverside 2016 1B 9:30-9:45
Justin Wright PA Hempfield Area 2018 3B 9:30-9:45
Jordan Zilka PA Belle Vernon Area 2017 C 12:30-12:45
Matt Ziminsky PA Whitehall 2018 RHP/MIF 12:30-12:45


ADDITIONAL PA NEWS: