Minnesota- Class of 2023- Commits By School


Andy Judkins
Prep Baseball Report Minnesota

Today we take an in-depth look at where the Minnesota 2023 class stands in regards to commitments for the fall of 2023. The number of commits is substantial and will continue to increase as we progress through the year.


CLICK HERE FOR THE ENTIRE PBR MN 2023 COMMITMENT LIST


The recruiting landscape has changed over the past three year's and has created unique circumstances, obstacles, and opportunities for college programs and players alike.

“The greater the obstacle, the more glory in overcoming it.”

The mission of the Prep Baseball Report is to scout and promote amateur baseball - high school, junior college and college - and, ultimately, help athletes achieve their dreams of playing baseball at the next level.

PBR Minnesota strives to be the No. 1 RESOURCE for amateur baseball in state. Recruiting questions? Absolutely…….we are here to help. Feel free to reach out to us at any time.

#WeGotYouCovered

 

*as of 11/21/2022*

d1 commits (alpha by school)

Easton Breyfogle Benilde-St. Margaret's 2023 OF Arizona
Drew Charney Hopkins 2023 C Butler
Kade Lewis Sartell 2023 3B Butler
Andrew Rakow Champlin Park 2023 LHP Creighton
Eli Nissen Minot (ND) 2023 LHP Creighton
Mason McCurdy Stillwater 2023 C Creighton
Michael Miller Saint Thomas Academy 2023 RHP Duke
Kyler Miritello Sioux Falls Jefferson 2023 RHP Hawaii
Reagan Reeder Anoka 2023 3B Illinois
Will Whelan Centennial 2023 LHP Minnesota
Jack Taxdahl Cretin Derham Hall 2023 C Minnesota
Cade Bruett Delano 2023 OF Minnesota
Charlie Sutherland Duluth East 2023 3B Minnesota
Oliver Giel Orono 2023 RHP Minnesota
Parker Lewin Orono 2023 OF Minnesota
Alex Altmann Rockford 2023 OF Minnesota
Tyler Hemmesch Sartell 2023 RHP Minnesota
Ian Regal Rochester Mayo 2023 LHP Nebraska
Landon Koenig May-Port CG (ND) 2023 RHP North Dakota State
Noah Gordon Rogers 2023 C North Dakota State
Will Briggs Holy Angels 2023 C Purdue
Mason Lang Chanhassen 2023 C South Dakota State
Andrew Phillips NRHEG 2023 OF South Dakota State
Tyus Smith Prior Lake 2023 RHP South Dakota State
Josh Och Chanhassen 2023 SS Southern Miss
Adam Puder Blaine 2023 SS St. Thomas (MN)
Ezra Formaneck Eastview 2023 RHP St. Thomas (MN)
Tanner Recchio Lakeville North 2023 MIF St. Thomas (MN)
Matthew Maulik St. Michael-Albertville 2023 SS St. Thomas (MN)
Ben Trucke Watertown-Mayer 2023 C St. Thomas (MN)
Isaac Morton Spring Lake Park 2023 RHP Texas A&M
Jack Thompson Rosemount 2023 LHP Valparaiso
Lincoln Kienholz Pierre TF Riggs 2023 SS Washington
AJ Rasmussen Delano 2023 RHP Washington State
Trevor Lee East Ridge 2023 RHP Wichita State
Cole Spitzer St. Paul Central 2023 LHP Wisconsin-Milwaukee

 

D2 COMMITS (ALPHA BY SCHOOL)

Maddox Foss Chaska 2023 SS Augustana (SD)
Jake Lundquist New Prague 2023 C Augustana (SD)
Carter Theisen Rosemount 2023 RHP Augustana (SD)
Ben Corradi Bemidji 2023 3B Bemidji State University
Will Zellmann Bemidji 2023 - Bemidji State University
Cooper Anderson Blaine 2023 OF Bemidji State University
Will Husemann Eagan 2023 3B Concordia (MN)
Ian Segna Lakeville South 2023 RHP Concordia (MN)
Liam Bystol Rosemount 2023 LHP Concordia (MN)
Jake Mcneil Roseville 2023 RHP Concordia (MN)
Jack Setterlund White Bear Lake 2023 SS Concordia (MN)
Benjamin Shumansky Perham 2023 C Concordia-Moorhead
Josh Novak Andover 2023 RHP Hillsdale College
Colin Anderson Andover 2023 RHP Minnesota State
Cale Haugen Esko 2023 SS Minnesota State
Jackson Renz Lakeville North 2023 RHP Minnesota State
Jaden Case Shakopee 2023 LHP Minnesota State
Jake Berkland Wayzata 2023 SS Minnesota State
Cameron Nieto Breckenridge 2023 OF Minnesota-Crookston
Nate Benning Browerville 2023 LHP Minnesota-Crookston
Carsen Barta Fargo Davies (ND) 2023 RHP Minnesota-Crookston
Grant Lindholm Legacy Christian Academy 2023 LHP Minnesota-Crookston
Aaron Wensloff Roseau 2023 - Minnesota-Crookston
Timothy Boncher White Bear Lake 2023 C Minnesota-Crookston
Joseph Gizzi East Ridge 2023 RHP Minnesota-Duluth
Hunter Gerber Maple Grove 2023 1B Minnesota-Duluth
Sam Kliber Maple Grove 2023 SS Minnesota-Duluth
Zak Brown Wayzata 2023 LHP Minnesota-Duluth
Dane Mammenga Hibbing 2023 - Minnesota-Morris
Trevor Haberman Lakeville South 2023 SS Minnesota-Morris
Trevor Mong Prior Lake 2023 LHP Minnesota-Morris
Blake Imhoff Proctor 2023 3B Minnesota-Morris
AFTON KOCH Jordan 2023 2B Rockhurst
Brandon Hinrichsen Mankato West 2023 2B Southwest Minnesota State
Bennet Molva Norwood Young America 2023 C Southwest Minnesota State
Cody Wichmann Russell Tyler Ruthton 2023 RHP Southwest Minnesota State
Nolan Murphy Becker 2023 SS St. Cloud State
Isaac Hanson Brainerd 2023 RHP St. Cloud State
Camden Lyke Lakeville South 2023 RHP St. Cloud State
Daniel Clusiau Nashwauk-Keewatin 2023 LHP St. Cloud State
Grayson Fuchs Paynesville 2023 SS St. Cloud State
Gamble Bye Perham 2023 SS St. Cloud State
Evan Acheson Rocori 2023 - St. Cloud State
Alex Duncan Shakopee 2023 1B St. Cloud State
Jonathan Pribula Wayzata 2023 C St. Cloud State
Aiden Jackson New Prague 2023 OF Webster University
Spencer Klein Apple Valley 2023 C Winona State University
Logan LaPlante Buffalo 2023 RHP Winona State University
Sawyer Hoffman Farmington 2023 RHP Winona State University
Owen Schmidt Farmington 2023 RHP Winona State University
Cole Kreidermacher Lewiston-Altura 2023 OF Winona State University
Max Pederson Minnetonka 2023 C Winona State University
Mason Beltrand Princeton 2023 3B Winona State University
Adam Wall Woodbury 2023 OF Winona State University

 

D3/naia COMMITS (ALPHA BY SCHOOL)

Matthew Johnson Prior Lake 2023 SS Benedictine College (KS)
Noah Veum Minnetonka 2023 RHP Augsburg
Caleb Tays Spring Lake Park 2023 - Augsburg
Collin Hackl Chisago Lakes 2023 OF Bethany Lutheran College
Zachary Kammerer Mankato West 2023 C Bethany Lutheran College
Dillon Glass St. Michael-Albertville 2023 - Bethany Lutheran College
Samuel Huber St. Michael-Albertville 2023 OF Bethany Lutheran College
Tyson Reger Waseca 2023 SS Bethany Lutheran College
Sam Abbas Andover 2023 C Bethel University (MN)
Jackson Hunter Eden Prairie 2023 SS Bethel University (MN)
Brandon Witter Lakeville South 2023 MIF Bethel University (MN)
Seth Nelson Mahtomedi 2023 RHP Bethel University (MN)
Parker Huebsch New Life Academy 2023 C Bethel University (MN)
Caleb Niemi St. Anthony Village 2023 2B Bethel University (MN)
Jake Brandenburg Belle Plaine HS / Home School 2023 C Crown College
Owen Hindermann Duluth Denfeld 2023 LHP Crown College
Broc Carter Little Falls 2023 - Crown College
Grant Brening Prior Lake 2023 SS Crown College
Logan Reynolds Totino-Grace 2023 OF Crown College
Fysher Rowan Wayzata 2023 C Dakota State
Zach Zahalka Champlin Park 2023 C Dakota Wesleyan
Andrew Simon Mounds View 2023 RHP Dakota Wesleyan
Kane Sheahan DeLaSalle 2023 - Dordt College
Nicholas Binnebose Rockford 2023 OF Grand View University
Ty Lundeen Bemidji 2023 OF Gustavus Adolphus College
Ryan Schutter Chanhassen 2023 C Gustavus Adolphus College
Owen Robinson Minnetonka 2023 RHP Gustavus Adolphus College
Simon James Mound Westonka 2023 OF Gustavus Adolphus College
Isaiah Hasz Pine City 2023 3B Gustavus Adolphus College
Abe Reinitz Red Wing 2023 1B Gustavus Adolphus College
Grant Peltier Chanhassen 2023 C Hamline University
William Karlen Henry Sibley 2023 1B Hamline University
Kaleb Corcoran Mankato West 2023 OF Hamline University
Jack Siedschlag Wayzata 2023 C Hamline University
Dillon Chicoine Blaine 2023 OF Holy Names University
Gavyn Schacher Minneapolis South 2023 3B Maryville University
Owen Kolbinger Becker 2023 2B Mayville State
Eddie Peine Hastings 2023 UTILITY Northern State
Gavin Quade Moorhead 2023 RHP Northern State
Carter Ohleen West Fargo Sheyenne (ND) 2023 RHP Northern State
Caleb Hautajarvi Barnum 2023 RHP Northwestern-St. Paul
Alex Kazel Esko 2023 - Northwestern-St. Paul
Drew Albrecht Legacy Christian Academy 2023 2B Northwestern-St. Paul
Alex Christian Legacy Christian Academy 2023 C Northwestern-St. Paul
Braden Storts Minnetonka 2023 OF Northwestern-St. Paul
Eli Reeves White Bear Lake 2023 3B Northwestern-St. Paul
Vincent Wry Centennial 2023 OF Saint Mary's - MN
Kasey Carlson Rochester Mayo 2023 RHP Saint Mary's - MN
Luke Pilot Rockford 2023 RHP Saint Mary's - MN
Evan Prokopec Woodbury 2023 RHP Saint Mary's - MN
Jake Pruchniak Dakota Valley (SD) 2023 RHP Sioux Falls
Mitchell Iliff Hastings 2023 1B Sioux Falls
Tyler Maeyaert Marshall 2023 OF Sioux Falls
Brady Baur Prior Lake 2023 LHP Sioux Falls
Myles Rees Sioux Falls Washington 2023 SS Sioux Falls
Reid Barnard St Michael Albertville 2023 RHP Sioux Falls
Hunter Hoen Belle Plaine 2023 RHP St. John's University (MN
William Wareham Lakeville North 2023 - St. John's University (MN
Otto Arlt Maranatha Christian Academy 2023 1B St. John's University (MN
Spencer Mellgren Northfield 2023 SS St. John's University (MN
Jeff Solorz Sauk Rapids-Rice 2023 C St. John's University (MN
Tyler Rose Osseo 2023 2B St. Olaf College
Josh Ortiz Concordia Academy 2023 RHP Wheaton College (IL)
Eli Keirstead Burnsville 2023 OF Wisconsin-Eau Claire
Joey Rathman St Michael-Albertville 2023 2B Wisconsin-Eau Claire
Luke Walton Farmington 2023 SS Wisconsin-La Crosse
Mason Leimbek Rochester Mayo 2023 OF Wisconsin-La Crosse
Patrick Kelly Andover 2023 2B Wisconsin-Superior
William Czech Anoka 2023 OF Wisconsin-Superior
Miles Kay St. Michael-Albertville 2023 RHP Wisconsin-Superior

 

juco COMMITS (ALPHA BY SCHOOL)

Hunter Brodina Bemidji 2023 - Central Lakes JC-Brainerd
Cam Justice Bemidji 2023 1B Central Lakes JC-Brainerd
Justin Walters Park Center 2023 2B Central Lakes JC-Brainerd
Zayden Smith Rogers 2023 RHP Central Lakes JC-Brainerd
Theo Kunze Stillwater 2023 1B Central Lakes JC-Brainerd
Jakob Flaten St. Croix Prep 2023 SS Century JC
Adrian Warcken Wayzata 2023 OF Century JC
Jack Huberty Woodbury 2023 RF Century JC
Matthew Hornstein Alexandria 2023 RHP Dakota County Technical J
Ian George Eastview 2023 C Dakota County Technical J
Dylan McClure Farmington 2023 SS Dakota County Technical J
Bryson Mohs Forest Lake 2023 C Dakota County Technical J
Brady Graupmann Glencoe Silver Lake 2023 3B Dakota County Technical J
Gavin Odman Hastings 2023 RHP Dakota County Technical J
Chase Flaskey Lakeville North 2023 OF Dakota County Technical J
Noah Durand Richfield 2023 SS Dakota County Technical J
Brady Schafer Rocori 2023 C Dakota County Technical J
Cavan Banks Rogers 2023 OF Dakota County Technical J
Jack Berry Rogers 2023 RHP Dakota County Technical J
Jake Gruebele Sartell 2023 SS Dakota County Technical J
Carter Carlson West Fargo Sheyenne (ND) 2023 SS Dakota County Technical J
Noah Jacka White Bear Lake 2023 RHP Dakota County Technical J
Jacob Coshenet Byron 2023 C Iowa Central CC
Travis Logan DeLaSalle 2023 OF Iowa Central CC
Griffin Fenske Eagan 2023 3B Iowa Central CC
Colin Richie Mound Westonka 2023 C Iowa Central CC
Spencer Pederson Osseo 2023 SS Iowa Central CC
Ryan Ohm Rochester Century 2023 RHP Iowa Central CC
August Goethals Park Center 2023 C Iowa Lakes CC
Samuel Marek Chanhassen 2023 RHP Iowa Western CC
Sam Kluever Mound Westonka 2023 RHP Kirkwood CC
Mason Hoheisel Anoka 2023 1B Maple Woods JC
Casey Clemenson West Fargo Sheyenne (ND) 2023 LHP Neosho County CC
Joey Flom Eden Prairie 2023 2B North Iowa Area CC
Mason Stroh Red River (ND) 2023 RHP North Iowa Area CC
Asa Rapp St. Thomas Academy 2023 SS North Iowa Area CC
John Skoro Wayzata 2023 RHP North Iowa Area CC
Payton Garza Waseca 2023 1B Rochester CC & Tech
Anthony Menth Minneapolis South 2023 - Southeastern CC (IA)
Enzo Cich Minnetonka 2023 RHP Southeastern CC (IA)
Jack Henrich Mounds View 2023 SS Southeastern CC (IA)
Owen Sikkink Stewartville 2023 OF Southeastern CC (IA)
Nelson Koenig Wayzata 2023 RHP Yavapai JC