PIAA State Tournament Predictions



By Greg Williams            
PA Director of Scouting            

The PIAA state tournament begins Monday with 16 teams in each of four classifications attempting to make an appearance in the state finals on June 13 at Medlar Park in State College.

We posed a number of questions prior to the start of district tournament play and several have already been answered. We now know that there will be a new champion in Class AAA as two-time defending champion West York was knocked out of district tournament action in the 1st round. (See "Postseason Notebook" - May 19) to find out what other questions have been answered and what remains to be determined.

CLICK HERE to view complete PIAA State Tournament brackets and schedules

In what is more than likely an effort in futility, but a lot of fun never the less, PA Director of Scouting Greg Williams and Philadelphia Region Director of Scouting Jacob Gill have boldly made their predictions in each class. Here’s a look at those class by class predictions, in bracket order:

class 4a

Jacob Gill

Round 1 Quarters Semis Final
Methacton/Washington      
Parkland/Spring-Ford Methacton/Parkland Parkland
 
La Salle/Boyertown Area La Salle/Hazleton Area  Hazleton Area
 
Hazleton Area/Hempfield     Parkland
Cedar Cliff/Conestoga     Seneca Valley
State College/Red Land Conestoga/Red Land  Red Land
 
Seneca Valley/Moon Area Seneca Valley/DuBois Area  Seneca Valley
 
DuBois Area/Baldwin
   


Greg Williams

Round 1 Quarters Semis Final
Methacton/Washington  
 
Parkland/Spring-Ford Methacton/Parkland Parkland
 
La Salle/Boyertown Area Boyertown Area/Hazleton Area  Hazleton Area
 
Hazleton Area/Hempfield     Parkland
Cedar Cliff/Conestoga

Conestoga
State College/Red Land Conestoga/Red Land Conestoga
 
Seneca Valley/Moon Area Moon Area/Baldwin  Moon Area
 
DuBois Area/Baldwin      


class 3A

Jacob Gill

Round 1 Quarters Semis Final
Pope John Paul II/West Perry



Archbishop Wood/Northeastern West Perry/Archbishop Wood
West Perry
 
Tamaqua Area/Franklin Towne Charter Tamaqua Area/Abington Heights
Abington Heights
 
 Jersey Shore/Abington Heights     Abington Heights
Northern York/Harriton     West Allegheny
Somerset Area/Blackhawk Northern York/Blackhawk
Blackhawk
 
West Allegheny/Punxsutawney West Allegheny/Cathedral Prep West Allegheny
 
Cathedral Prep/West Mifflin Area      


Greg Williams

Round 1 Quarters Semis Final
Pope John Paul II/West Perry

   
Archbishop Wood/Northeastern Pope John Paul II/Archbishop Wood
Pope John Paul II
 
Tamaqua Area/Franklin Towne Charter
Tamaqua Area/Jersey Shore  Jersey Shore
 
Jersey Shore/Abington Heights
    Jersey Shore
Northern York/Harriton     Blackhawk
Somerset Area/Blackhawk Northern York/Blackhawk  Blackhawk
 
West Allegheny/Punxsutawney West Allegheny/Cathedral Prep
West Allegheny
 
Cathedral Prep/West Mifflin Area
     


class 2a

Jacob Gill

Round 1 Quarters Semis Final
Neumann-Goretti/Berks Catholic      
Lakeland/Bloomsburg Area Neumann-Goretti/Bloomsburg Area Neumann-Goretti  
Notre Dame (GP)/Springfield Twp Notre Dame (GP)/Loyalsock Twp Loyalsock Twp  
Loyalsock Twp/Bald Eagle Area     Neumann-Goretti
Steel Valley/Bedford     Steel Valley
Karns City/Northwestern Steel Valley/Northwestern Steel Valley  
Franklin Area/Seton-La Salle Franklin Area/Central Central  
Central/Quaker Valley    


Greg Williams

Round 1 Quarters Semis Final
Neumann-Goretti/Berks Catholic


Lakeland/Bloomsburg Area Neumann-Goretti/Bloombsurg Area
Neumann-Goretti

Notre Dame (GP)/Springfield Twp Notre Dame (GP)/Loyalsock Twp
Loyalsock Twp

Loyalsock Twp/Bald Eagle Area

Loyalsock Twp
Steel Valley/Bedford

Central
Karns City/Northwestern Steel Valley/Northwestern Steel Valley

Franklin Area/Seton-La Salle Franklin Area/Central
Central

Central/Quaker Valley



class 1a

Jacob Gill

Round 1 Quarters Semis Final
Devon Prep/York Catholic


MMI Prep/Canton Devon Prep/Canton
Canton

Julia R Masterman/Schuylkill Haven Schuylkill Haven/Lancaster Co. Christian
Schuylkill Haven

Lancaster Co. Christian/Juniata Valley

Canton
California Area/Cranberry Area

Bishop McCort
Bishop McCort/Eisenhower Cranberry Area/Bishop McCort
Bishop McCort

Southern Fulton/Carmichaels Area Carmichaels Area/Elk County Catholic
Elk County Catholic

Elk County Catholic/Sewickley



Greg Williams

Round 1 Quarters Semis Final
Devon Prep/York Catholic


MMI Prep/Canton York Catholic/Canton
Canton

Julia R Masterman/Schuylkill Haven Schuylkill Haven/Lancaster Co. Christian
Schuylkill Haven

Lancaster Co. Christian/Juniata Valley

Canton
California Area/Cranberry Area

Elk County Catholic
Bishop McCort/Eisenhower California Area/Bishop McCort
Bishop McCort

Southern Fulton/Carmichaels Area Carmichaels Area/Elk County Catholic
Elk County Catholic

Elk County Catholic/Sewickley