4A District Roundup



By PBR Staff

The 4A Baseball Districts took place on Saturday with 8 of the 32 teams playing their way into the Final 8, which is set to begin on Friday May 19th.  Here is a look at district action from around the state on Saturday.

4A District Roundup:

Region 1

Denver North 15 Conifer 3

Denver North put up 10 runs in the first inning to win the first game of the region 1 playoffs for 4A.  The Vikings were led by Judah Wilbur (2017) who hit 2 bombs and drove in 6 RBI’s.

Thompson Valley 12 Falcon 2

Thompson Valley came out hot scoring 4 in the bottom of the 2nd and adding another 7 runs in the bottom of the 3rd to beat Falcon in 6 innings.  Thompson Valley’s Matt Berg (2017) and Tristan Schatz (2018) combined for 7 RBI’s.

Thompson Valley 10 Denver North 6

In the game to determine who goes to the Final 8, Thompson Valley was trailing 4 to 0 going into the bottom of the 3rd inning and then scored 6 runs.  Denver North answered by scoring 2 in the top of the 4th to tie the game, but then Thompson Valley scored 3 in the 5th and 1 in the 6thMike Berg (2017) for Thompson Valley went 3 for 4 with 4 RBI’s.

Thompson Valley advances to the Final 8.

Region 2

Golden 10 Canon City 3

The hosts, Canon City, were knocked out of the playoffs in the first game by Golden.  Golden was led by Ben McLaughlin (2020) who went 3 for 3 with 2 RBI’s.

Longmont 9 Green Mountain 3

Longmont was in charge of the game the whole way scoring runs in every inning but 3, to beat Green Mountain.  Longmont’s Noah Befus (2018) had a day at the plate going 3 for 5 with an RBI.

Golden 11 Longmont 9

In the championship game for region 2, Golden was leading 4 to 2 going into the top of the 6th inning, when Longmont turned it on and scored 5 in the top of the 6th to make it 7 to 4 going into the bottom half.  Golden then put up a 3 spot to tie the game going into the final inning.  Longmont scored 2 runs, but Golden answered in the bottom of the 7th scoring 3 wins to win the region 2 championship. Goldens’ Pablo Simon (2018) was 3 for 4 with 3 RBI’s.

Golden advances to the Final 8.

Region 3

Evergreen 3 Palisade 2

Host Palisade was knocked out of the tourney in the first game by Evergreen.  Evergreen pitcher Ben Muscatello (2018) threw a complete game allowing just 2 runs in the first inning.

Fort Morgan 9 Pueblo East 4

Fort Morgan scored 3 in the 1st and another 6 in the 3rd and ran away with their playoff game.  Fort Morgan was led by Trevor Shurtleff (2017) who was 3 for 4, with a home run and 2 RBI’s.

Evergreen 16 Fort Morgan 5

With the game tied at 0 after 2 innings, Evergreen went off scoring in every inning after.  Highlighted with a 7 run top of the 7th to win the region 3 championship.  Evergreen was led by Ryker Eagen (2017) who went 2 for 5 with 4 RBI’s.

Evergreen advance to the Final 8.

Region 4

Air Academy 4 Rifle 0

The host Kadets scored 3 in the bottom of the 4th to win the first game of the tournament, they were led by Kyle Chasse (2017) who scored 2 runs, and drove in 1.

Cheyenne Mountain 11 Pueblo County 8

Air Academy 7 Cheyenne Mountain 2

Air Academy scored in every inning but the 2nd to go on and win the region 4 championship.  The Kadets were led by, Sam Cregan (2017) who dropped 2 bombs and had 3 RBI’s.

Air Academy advances to the Final 8.

Region 5

Windsor 9 Wheat Ridge 2

Host Windsor beat Wheat Ridge on Saturday in the first game of the region 5 tournament, 9-2.

Thomas Jefferson 10 Summit 1

Thomas Jefferson was trailing in the game 1 to 0 going into the top of the 6th inning and then exploded to score 3 in the 6th and 7 runs in the top of the 7th.  TJ was led by, Mason Gawler (2019) who was 2 for 4 with 3 RBI’s.

Thomas Jefferson 1 Windsor 0

Thomas Jefferson advances to the Final 8.

Region 6

Silver Creek 7 Lewis-Palmer 6

Silver Creek had to go and score a run in the bottom of the 8th inning to win their game.  Silver Creeks’ Max Browne (2017) did the damage going 1 for 4 with 3 RBI’s and a jack.

Holy Family 11 Northridge 8

Silver Creek 8 Holy Family 3

Silver Creeks’ Cole Winn (2018) led the charge on the mound going 5 innings giving up just 3 hits with 1 earned run, to go along with 11 strike outs, as Silver Creek advanced to the final 8.

Silver Creek advances to the Final 8.

Region 7

Valor 10 Eagle Valley 0

Valor behind Noah Kuzma (2018) beat up on Eagle Valley.  Noah was 1 for 3 with 3 RBI’s and a home run.

Ponderosa 9 Palmer Ridge 2

Valor 12 Ponderosa 2

Valor advances to the Final 8.

Region 8

Pueblo West 11 Montrose 1

Ian Garcia (2017) of Pueblo West had a great game going 3 for 4, with a home run and drove in 4 runs.

Mountain View 4 Roosevelt 2

Roosevelt’s Sammy Grim (2019) went 1 for 3 with 2 RBI’s to lead the Rough Riders.

Pueblo West 5 Mountain View 4

Host Pueblo West won the championship of region 8 over Mountain View.  West was led by, Ian Garcia (2017) again going 3 for 4, scoring 2 runs, and driving in 1.

Pueblo West advances to the Final 8.