Sectional Championship Roundup: 2A & 1A


Indiana Staff

2A Sectionals

Sectional 33

Championship: Whiting 6 River Forest 0

Sectional 34

Championship: North Newton 5 Boone Grove 0

Sectional 35

Championship: LaVille 7 Eastside 0
Reese Gallup: 2-4, 2RBI: C. Wieczorek: 2B, 3RBI; Isaiah Herbster: CG, 3H, 0R, 4K

Sectional 36

Championship: Bluffton 5 No. 7 South Adams 0
Gavin King: 2-4, 2B, 2RBI, 4.2IP, 3H, 0R, 7K

Sectional 37

Championship: Wabash 4 Manchester 0
James Booth: 2-3, RBI: Bryant Boggs: 2-3, RBI; K. Kelsheimer: 2-3, RBI; T. Daughtry: CG, 4H, 0R

Sectional 38

Championship: Delphi 6 vs. Lafayette Central Catholic 1
Evan Fritz: 2-2, HR, 3RBI, CG, 2H, 0ER, 7K

Sectional 39

Championship: No. 3 Alexandria 19 Taylor 0
Trey Stokes: 2-4, 2RBI; Rylan Metz: HR, 2RBI, 5IP, 3H, 0R, 8K

Sectional 40

Championship: Wapahani 4 No. 5 Monroe Central 3
Braxton Davis: 3-3, RBI; Brevan Rivers: 4.2IP, 1H, 0R

Sectional 41

Championship: No. 1 Hagerstown 3 vs. Centerville 1
Clay Cochran: 2-3, 2RBI; Camden Rhoades: HR; Cody Swimm: 6IP, 1H, 0ER, 8K

Sectional 42

Championship Scecina 5 Knightstown 1

Sectional 43

Championship: Speedway 20 Park Tudor 11
Brandon Willoughby: 4-6, 2B, 5RBI; Jeffrey Bryant: 4.1IP, 2H, 8K

Sectional 44

Championship: No. 8 South Vermillion 11 Monrovia 3
Bryce McLeish: 2-3, 2 2B, 3RBI; Connor VanLanhen: 5IP, 2R, 7K

Sectional 45

Championship: Austin 2 Southwestern 1

Sectional 46

Championship: Lanesville 2 Clarksville 0
Justin Bailey: 2-3, HR, CG, 4H, 0R, 7K; Ty Tidstrom: 2-3, 2B, RBI

Sectional 47

Championship: No. 10 Southridge 6 Linton 4
Colson Montgomery: HR, 3RBI

Sectional 48

Championship: North Posey 18 Perry Central 0

1A Sectionals

Sectional 49

Championship: No. 7 Washington Township 2 Kouts 1
Chaz Brown: 2-2, RBI; William Roberts: 5IP, 1H, 0ER, 5K

Sectional 50

Championship: North Miami 1 Northfield 0

Sectional 51

Championship: No. 3 South Central 13 LaCrosse 3

Sectional 52

Championship: Fremont 15 Bethany Christian 1
Connor Kreis: 3-3, 2RBI; Kameron Colclasure: 4IP, 3H, 1R, 8K

Sectional 53

Championship: No. 9 Riverton Parke 5 No. 8 Covington 1
Triston Herrick: 2-3, RBI; Pierson Barnes: 2-4; Logan Harrison: 6IP, 3H, 1R, 9K

Sectional 54

Championship: No. 4 Rossville 11 Sheridan 0
Dawson Jacoby: 3-4, RBI: Evan Price: 2-3, 2RBI; Payton Dennison: 2-3, 3RBI: Corbin Beard: 2-2, 2RBI; Adam Terrell: 2-4, 2RBI

Sectional 55

Championship: Daleville 15 Wes-Del 0
Max Stecher: 3-3, HR, 4RBI, 4R; Jared Waltemire: 3-3, 2B, HR, 3RBI; Ethan Pittsford: HR, 2RBI; Ayden Wilson: HR; Cayden Gothrup: 5IP, 2H, 0R, 10K

Sectional 56

Championship: Blue River Valley 3 Tri 2
Devon Brummett: 1-2, 3RBI; Mason Crisp: 6IP, 2R, 4K

Sectional 57

Championship: No. 10 Shakamak 13 North Central 3

Sectional 58

Championship: University 19 Traders Point 0
Tyler Galyean: 3-5, 2 2B, 5RBI; Dawson Estep: HR; Alex Washlock: HR; Adam Oxley: 5IP, 0H, 0R, 6K, 1BB

Sectional 59

Championship: Indy Lutheran 6 Southwestern 0

Sectional 60

Championship: No. 5 Rising Sun 6 Oldenburg 0

Sectional 61

Championship: Trinity Lutheran 7 Orleans 3

Sectional 62

Championship: South Central 10 Borden 8

Sectional 63

Championship: No. 6 Barr-Reeve 10 North Daviess 1

Sectional 64

Championship: No. 2 Tecumseh 9 Springs Valley 1
Steven Molinet: 3-5, 3 3B, RBI, CG, 3H, 1R, 12K: Spencer Buse: 2-3, 3RBI; Josh Jagelewski: HR